Lēns dators? 5 ieteikumi ko darīt

Admin 27/03/2013 3 30,395 skatījumi
Lēns dators? 5 ieteikumi ko darīt

Lēns dators, programmas veras ar ilgu aizturi, arī internets gaužām pieticīgi strādā – šādi jautājumi tiek bieži uzdoti un meklētas atbildes un labākie risinājumi to novēršanai. Šajā apskatā pievērsīsim lietām, kas Tavu datoru padara lēnu un mazāk veiktspējīgu.

1. Lēns dators ir pilns ar “interneta paliekām”

 • Šobrīd, kad lielākā daļa savu datoru izmanto tieši sērfošanai internetā, tad pēc nemitīgas tā lietošanas uz datora cietā diska saglabājas daudz īslaicīgu un nevajadzīgu failu (Temporary faili). Tos būtu ietecams tīrīt vismaz reizi nedēļā, tādējādi atslogojot savu datoru no nelietderīgām darbībām. Sīkāka pamacība soli pa solim kā šo darbību veikt ir aprakstīta šajā rakstā: datora cietā diska tīrīšana.
 • Otrs solis ko Tu varētu paveikt, lai savu lēno datoru iztīrītu no interneta lietošanas “paliekām” ir Tava biežāk lietotā interneta pārlūka kešatmiņas tīrīšanu. Pēc Vikipēdijas skaidrojuma kešatmiņa ir atmiņa, kurai pieejas laiks ir ievērojami mazāks nekā operatīvajai atmiņai. Kešatmiņu izmanto kā buferatmiņu starp procesoru un operatīvo atmiņu. Ar kešatmiņas palīdzību samazinās vidējais piekļūšanas laiks un palielinās kopējais datora sistēmas ražīgums. Tiešā piekļūšana pie datiem, kas atrodas kešatmiņā, ar programmu pieeju nav iespējama. Arī šis solis ir aprakstīt sīkāk, lasi vairāk rakstā kā iztīrīt interneta pārlūka kešatmiņu.

2. Lēnam datoram cietais disks nav optimāli “sakārtots”

 • Katru dienu Tu kopējot failus – foto, video vai citus datus, datora cietais disks tiek vairāk un vairāk fragmentēts, failu daļas tiek “izmētātas” pa visu disku. Tādēļ, lai nodrošinātu optimālu diska darbību, ieteicams vismaz reizi mēnesī veikt diska defragmentāciju, lai cieti diski un diksdziņi varētu efektīvāk darboties. Kā veikt cietā diska fragmentēšanu ar iebūvēto windows funkciju lasi šajā rakstā: datora cietā diska defragmentēšana.

Video – kā defragmentēt cieto disku windows 7

 • Datora diska kļūdu pārbaude? Jā – veicot šo procesu noteikti var uzlabot datora veiktspēju. Datora kļūdu pārbaudes rīks pārbauda diska problēmas, saistītas ar nederīgiem sektoriem, zudušiem klasteriem, iekšēji saistīties failiem vai direktoriju kļūdām.

Video – kā veikt diska kļūdu pārbaudi windows 7

3. Vīrusu un spiegu programmu apsēsts dators

Šis ir viens no izplatītākajiem veidiem, kāpēc tieši daudziem lietotājiem ir lēns dators. Pats datora lietotājs pat nenojauš, ka viņa windows sistēmā ir iemājojis kāds vīruss vai spiegu programma, kura ievāc un sūta Tavus datus krāpnieciskos nolūkos. Bieži vien ļaunprātīgās programmas mēs datorā “ievazājam” paši, apmeklējot aizdomīga un kaitnieciska satura mājas lapas, instalējot nezināmas izcelsmes programmatūru, saglabājot uz datora diska failus, par kuriem paši neko nezinām. Tāpēc…

 • Lieto savam datoram antivīrusa programmu. Ja nevari iegādāties lincenzētu antivīrusa programmu ar pēdējiem atjauninājumiem, tad noteikti vari izmanto brīvi pieejamās programmas, kas arī labi pilda savas funkcijas. 3 populārākie un brīvi pieejami antivīrusi ir AVG, Avira un Avast. Izvēlies sev tīkamāko un pasargā savu datoru.
 • Ja Tavs dators ir aprīkots ar kādu no antivīrusu programmām, tad noteikti regulāri to atjauno (gadījumā, ja tas nennotiek automātiski) un ieteicams vismaz reizi nedēļā veikt pilno datora skenēšanu pret vīrusu un spiegu programmām. Noteikti katrai programmatūrai iestatījumos var iestādīt, lai šī pārbaude notiek automātiski, bez Tavas klātbūtnes un iejaukšanās. Tā būtu labākā prakse, kas būtu jāpiekopj.

4. Lēns dators – izcili vecs dators?

Par šo jautājumu var gan piekrist, gan nepiekrist. Jā, mūsdienās tehnoloģijas attīstās tik strauji, ka pirms gada pirkts dators vai mobilais tālrunis, jau sen būs izgājis no “modes” un vairs neturēs līdzi pašām augtākajām prasībām. Ļoti atkarīgs ir tas, kādiem uzdevumiem primāri ir paredzēts Tavs dators. Ja tā būs augstas izšķirtspējas video spēļu “dzenāšana”, tad noteikti Tev būs jāseko līdzī pēdējiem tehnoloģiju jaunumiem, taču ja Tavas ikdienas gaitas ir interneta portālu apskate, e-pasta sūtīšana, rēķinu apmaksa vai ik pa laikam filmas noskatīšanās, tad noteikti tavs dators neprasās pēc visjaunākajiem “datordzelžiem”. Ko es gribēju teikt ar šo?

 • Ja Tu sūdzies, ka Tev ir lēns dators, tad kā viena no iespējām ir atjaunot, uzlabot, nomainīt kādu vai vairākas datora komponentes, tādējādi uzlabojot datora veiktspēju. Visizplatītākās komponentes, kuras iespējams uzlabot, ir operatīvā atmiņa (RAM) un procesors (CPU)

5. Nav zināšanu – aizpildi formu

Ja ar Tevi situācija ir tāda, ka ar datora lietošanu, pašrocīgu programmu instalēšanu un darbināšanu es uz “JŪS”, bet dators nedarbojas tā kā Tu vēlētos, tad sazinies ar mums un mēs, iespējams, atradīsim optimālāko risinājumu Tavai problēmai.

Apraksti savu problēmu pēc iespējas sīkāk, lai iespējamā risinājuma izvēle būtu vienkāršāka un ātrāk paveicama.

Ceru, ka Tev šie ieteikumi un padomi atrisinās problēmu ar Tavu lēno datoru, kā arī ļaus turpmāk izvairīties no problēmu rašanās Tavā datorā.

3 komentāri »

 1. Lauris 12/03/2017 00:39 - Reply

  sveiki. man jau 3 dienu sezas dators virsu ka pilnigi neko nevar izdarit . tas ir reali kaitinosi. esmu Kuldiga. es nezinu ko darit visu esmu izmeginajis. dators ta karas ka pilnigi parestartejas tikai pa tieso. man ir windovs 7 bet atjauninats uz windovs 10 pro. ko darit?

 2. Imants Parādnieks 16/11/2015 13:54 - Reply

  Jā, tieši kā raksti!
  Lēni – verās.
  Pat – lēni pieņem!
  Dziesma pārtrūkst – reizes 7 – pat – ja rāda ātrumu – 40,5 Mb/s
  Panda(bezmax) – pusgadu ķēra 3-6 kļezkas(tikko gausēja palaidu) tagad ~pusgadu – ne-vie-na …(?)
  7 " datoriņš – pirms gadiem 6 – maksāja 326 Ls veikalā pirkts XP.
  Sarasts. Un pensionāram – diždzelžos – nav pensija jāgrūž. Dižspēles ar’ – ir liekas.
  Lūdzu – jūsu – Pakalpojumu – esmu Rīgā.
  26 33 99 55
  Im

 3. Aigars Cepītis 28/03/2013 11:27 - Reply

  Ir vēl vairākas metodes kā uzlabot datora ātrdarbību.
  ____________________________

Leave A Response »

*